Mili spoluobcania,
za posledne dni sa udialo dost podstatnych udalosti, ktore som kvoli mojej RL dovolenke sledoval len z ustrania (co v konecnom dosledku bolo dobre) a ku ktorym sa chcem v skratke vyjadrit. Takze bez dlhych reci:
Kampan pred prezidentskymi volbami
Prezidentska kampan bola v podstate pokracovanim tej pred kongresovymi volbami. Strana Libertas podla ocakavania nasadila vlastneho kandidata, aby otestovala svoje politicke sily a pokusila sa presadit svoju viziu vedenia statu. Jej kampan bola vedena so silnym dorazom na skupinovy postoj strany, kandidat na prezidenta sa snazil prezentovat svoje postoje ako postoje, ktore sa vyformovali diskusiou vo vnutri strany. Kandidat sa vyhranoval voci doterajsej vlade a pokusal sa prezentovat alternativy, resp. vylepsenia doterajsieho modelu.
Kandidati „mimo Libertas“ (alebo inak povedane pochadzajuci z Lawyeeho brutalne autoritativnej strany) sa prezentovali vlastnymi viziami, nehovorili o akomsi kolektivnom nazore, ale o svojich navrhoch na zlepsenie. Obaja v principe vychadzali z doterajsieho smerovania vlady, ktore sa snazili vylepsit a zdokonalit.
Je potrebne zdoraznit, ze vsetci kandidati na prezidenta boli clenmi predchadzajucej vlady, preto nebolo mozne hovorit o novej krvi na cele statu, skor len o novych clenoch vladneho timu.
V istom stadiu sa kampan prehupla do konfrontacneho tonu. Tazko hladat prvy podnet k zmene tonu, ako som povedal, islo uz o pokracovanie kongresovej kampane a atmosfera bola nastavena uz vopred. Niekolki clenovia Lawyeeho brutalne autoritativnej strany reagovali na argumenty kandidata Libertas a nasledne vyjadrovali svoj nazor na kandidata ako takeho, co samozrejme vyvolalo rovnaku protireakciu. Cim viac tato ping-pongova vymena trvala, tym sa slovnik pritvrdzoval.
Vysledky prezidentskych volieb
Volby dopadli presne podla toho, ako prebiehala kampan. Hoci sa do volieb postavili traja kandidati, spolocnost sa v podstate polarizovala na dve skupiny a hlasy sa rozdelili do skupin Rajnoha contra anti-Rajnoha. Z dvoch kandidatov mimo Libertas zvitazil ten, ktori dokazal byt pocas volebnej kampane viac medzi volicmi, avsak aj druhy z nich bol dostatocne aktivny na to, aby si dokazal ziskat viac nez 30 hlasov, co v konecnom dosledku viedlo k tomu, ze prezidentsky urad neziskal ani jeden z nich.
Volby ukazali jednoduchy fakt – slovensky volic sa chce zaradovat do blokov, chce patrit k niekomu a vyhranit sa voci niekomu inemu. Ma zmysel pre skupinovu identitu a vie sa mobilizovat vtedy, ked okolo seba vidi skupinu.
Zaroven ukazali druhy fakt, ze nebojujeme programom, ale heslami a osobnostami. Ma to dva dovody:
1. program „doterajsej“ vlady nebol natolko zly, aby sme proti nemu mohli postavit uplne opacny program a na jednotlivych bodoch vysvetlovat v com je ten novy lepsi;
2. v hre je zatial prilis mala skupina aktivnych hracov (aktivnych v boji, pisani clankov, komentoch), ktori by sa v hre do hlbky orientovali a na tychto hracov viac platia silne hesla (napr. sede eminencie), nez podrobny program. Kym nevybudujeme sirsiu zakladnu aktivnych hracov, nemozno cakat vyraznejsiu zmenu.
Buducnost Lawyeeho brutalne autoritativnej strany
V prvom rade je potrebne zdoraznit, ze LBAS(uz sa mi to nechce vypisovat) nevznikla ako klasicka strana. Sluzila primarne na zhromazdovanie obcanom sSlovenska ako jedina politicka strana a na to, aby umoznovala kongresove a dalsie volby. Nezdoraznovala stranicku identitu, nevyhranovala sa voci nikomu (kedze ani nemala voci komu) a nebudovala systematicky svoj program.
S prichodom novej strany samozrejme vznikla potreba na jej zmenu. V sucasnosti tu totiz existuje jedina „klasicka“ politicka strana, a to je Libertas. LBAS doteraz neprejavila taku aktivitu, aby sama seba mohla nazyvat stranou a zjavne to doteraz ani nebolo jej ucelom. Ako „dlhorocny“ predseda tejto strany som skor sluzil ako vratnik – udrziaval som jej existenciu a robil nevyhnutne rozhodnutia nie preto, aby som presadzoval nejake konkretne politicke smerovanie, ale aby strana pomahala zabezpecovat chod statu.
Rovnako aj nazov strany vyjadroval to jedine – ze v state existuje jedina strana s jedinym vodcom, ktory sa na tom dobre bavi a neboji sa z toho, ze ho niekto obvini zo zneuzivania moci. System jednej strany bol dlhodobo neudrzatelny, druha strana bola ocakavana spolu s tym, ako sa rozvinie zakladna aktivnych hracov. Je otazne ktory z tychto dvoch momentov prisiel skor.
V strane LBAS sa zacina prerod, zacina sa budovat identita a komunita strany, dnes sa uz moze vyhranovat voci nazorom a postupom niekoho ineho. Pomohla jej v tom prave Libertas – uz je s kym superit. LBAS ma momentalne rovnaku vyhodu, aku si svojho casu uzivala Libertas – je opozicnou stranou a kazda chyba vlady bude jej vitazstvom – vitazstvom bez boja. Nakolko dokaze tieto vitazstva vyuzit, zalezi len na nej. Vo velmi kratkom case sa da ocakavat sformovanie klasickych znakov politickej strany – nazvu, predstavitelov a programu, ktore nahradia doterajsi prechodny stav. V tomto budovani budem vsetkych podporovat, zaroven oznamujem, ze moja aktivna uloha v strane sa tymto nateraz konci.
Buducnost Rajnohovej vlady
V prvom rade treba povedat, ze sucasna Rajnohova vlada bude urcite ina, nez bola ta prva (neuplne obdobie po zvrhnuti Achillesa). V tom prvom pripade ani nemozno hovorit o vlade – Rajnoha sa pokusal dat dokopy par ludi, z ktorych vacsina bola neaktivna, tak zostal neaktivny aj Rajnoha a cakal ako sa situacia bude vyvijat. V sucasnosti cerpa z vyhod orgnizovanej vlady, ktoru bez najmensich pochyb vybudovali tie vlady minule a ktoru moze Rajnoha dalej rozvijat.
Zaroven je vsak na prezidenta kladeny aj vacsi napor povinnosti – stat uz nie je len komunita ludi na skype bojujuca v RWckach, je to subjekt majuci spojencov a nepriatelov, starajuci sa o firmy a organizacie, disponujuci majetkom a zodpovednostou. Toto vsetko dostal Rajnoha nejako rozbehnute a nastavene. Jeho vladu bude potrebne hodnotit podla toho, ako budu tieto aktivity vyzerat po mesiaci – pozastavene, pokracujuce, ci zveladene.
Impeachment v prvy den vlady bol prejavom nesuhlasu niektorych ludi s vysledkom volieb – legitimnym, no nic nehovoriacim prejavom. V ten den sme Rajnohovi nemali co vycitat, mohli sme mu len zavidiet, ze dosiahol, ze na jeho strane politickeho spektra nekandidoval nikto iny. Zaroven vsak impeachment bol pripomenutim toho, ze kazdy krok novej vlady bude podrobne sledovany a kazde zakopnutie bude pripominane.
Libertas vsadila na kartu prezidenta vsetko – je to prezident navrhnuty stranou (co pri game-engine tejto hry nebola nevyhnutnost), je to prezident, ktory prezentuje nazory tejto strany. Ak tento prezident uspeje, bude to vyhra strany, ak pojde ku dnu, utrpi tym cela strana. Snaha prezidenta priviest do vlady aj ludi „z opacnej strany“ bola skor gestom zmierenia, avsak verejnost bude kroky vlady hodnotit ako kroky Libertas, z coho moze v konecnom dosledku tazit LBAS.
Buducnost politiky na sSlovensku
Zrod „bipolarnej“ politiky bol len otazkou casu. Libertas sa vyhranila ako prvá, chce byť alternatívou doterašej skupiny hráčov, ktorá zabezpečovala vedenie štátu. Je pravdepodobné, že práve táto skupina sformuje druhý prúd (LBAS z vyššie uvedených dôvodov takýmto prúdom určite nebol) a môžeme sa tešiť na politický súboj.
Nevýhodou Libertas je, že sa k moci dostala tak rýchlo. Nestihla na svoju opozičnú rétoriku nalákať viacero hráčov, nestihla si vytvoriť štruktúru v strane a postupy pri rozhodovaní o dôležitých krokoch sa tvoria za pochodu. Vedúce osobnosti Libertas budú musieť súčasne budovať dve sféry – vnútrostranícky život, aj novú alternatívu vedenia štátu. Čas ukáže, či sa dajú stíhať obe sféry súčasne alebo či bude jedna trpieť druhou.
Rovnako čas ukáže ako prebehne prerod LBAS. Budovanie štruktúry strany a všetky ďalšie kroky súvisiace s jej formovaním prebehnú rovnako nanovo ako v prípade Libertas, keďže z LBAS toho veľa nenačerpá. Novodobí zakladatelia sa budú musieť popasovať s imidzom „sedych eminencii“, ktorý im vnutilo Libertas a bude musiet konstruktivne zareagovat na svoje nove postavenie mimo vlady.
Osobne si nemyslim, ze proces politickeho stiepenia u nas sa vytvorenim Libertas zastavil. Cim viac hracov dosiahne vek politickej zrelosti, tym vacsia sanca je, ze vznikne treti prud s novym prorokom na cele a mozeme len prijimat stavky, ci sa odcleni z Libertas, z LBAS alebo z uplnych nestrannikov. My Slovaci nie sme dobri v budovani bipolarneho modelu, ale z praktickeho hladiska je jedno, ci mame dve, tri alebo pat stran, samozrejme za predpokladu, ze ich vieme udrzat pred hrozbou PTO.
Vsimol som si, ze uz dnes su niektori obcania smutni zo stavu, ktori nastal – polarizacie, hadok, ci obvinovania, ktore tu prebieha. V ziadnom pripade nejde o akysi konecny a nezvratny stav, ale len o sprievodne javy formovania politickej sceny. Je len na nas, ako dlho sa v nich budeme vyzivat, ale je iste, ze v tomto stave musime vydrzat aspon dovtedy, kym strana Libertas (resp. jej predstavitelia vo vlade) urobia take kroky, ktore bude mozne posudit ako uspech alebo neuspech.
Buducnost Lawyeeho
V prvom rade blahozelam vsetkym, ktori sa docitali az sem, hodte koment pod clanok a dostanete 1 q5 chlebik. Dalej to uz bude pomerne strucne. Nevadi mi vznik Libertas, pretoze system jednej strany bol neudrzatelny. Ocakavam prerod LBAS na standardnu stranu a budem podporovat vsetky kroky, ktore budu k tomu smerovat – zmenu nazvu strany, zmenu predsedu a budovanie programu. Drzim palce novej vlade pri vedeni statu – kazdu pozitivnu zmenu ocenim a vytknem kazdy neuspech a ustup z pozicii vybudovanych doterajsou vladou. Za neuspech treba povazovat aj pokracovanie v slapajach doterajsej vlady, pretoze to nebolo cielom Libertas a jej predstavitelov. Uvidime co nas v tomto smere caka.
Nehodlam sa momentalne aktivne zapajat ani do stranickej, ani do statnej politiky, ale budem sa vyjadrovat k tomu, co budem povazovat za dolezite.
Vas Lawyee
Previous article:
Voľte stranu svojho srdca (11 years ago)
Next article:
A už dosť! (11 years ago)