Witajcie!
Poniżej przedstawię różne pomysły na to jak można usprawnić grę (model ekonomiczny) bez wpływania na jej główne założenia.
Niektóre były już wałkowane, niektóre to moje własne idee, a niektóre wyszły w trakcie dyskusji z innymi graczami.
Szukam także osoby, która byłaby w stanie profesjonalnie przetłumaczyć tekst na język angielski. (Zapłacę 10 golda
)
PS. Gwiazdki na grafikach mają cel tylko i wyłącznie ozdobny. Nie ustaliłem żadnego priorytetu.
Liderzy Spółek, Partii politycznych oraz Grup bojowych często tworzą gazetki, aby informować ludzi na bieżąco, co w trawie piszczy. Ale co kiedy Spółkę przejmie inny CEO, Partię inny lider a bojówka zostanie sprzedana? Zmienić nazwę i skasować artykuły?
Nie sądzę.
Proponuję, aby Spółki, Partie oraz Grupy bojowe mogły (za opłatą, np.
5 Gold ) stworzyć gazetę. Gazeta byłaby na stałe powiązana z tymi grupami, a zarządzać nią mógłby odpowiednio CEO/lider.
Tak samo w Spółkach i Grupach bojowych można by dodać nowe uprawnienie "PR Manager" od "Public Relations". Byłaby to osoba odpowiedzialna za pisanie/publikowanie/kasowanie artykułów, zmianę tytułu i avataru. Warto nadznaczyć, że w przypadku Spółek, CEO nie powinien mieć automatycznego dostępu do tych opcji, chyba że sam posiada to uprawnienie.
Bardziej naciągane i w sumie nie aż tak pilne jest dodanie uprawnienia "Redactor", czyli osoby zdolnej
pisać nowe artykuły i edytować
swoje własne PRZED publikacją. Jednak decyzja o publikacji należałaby do PR Managera
Często zdarza się nam pożyczać komuś/od kogoś pieniądze, czy produkty. A nawet handlować poza marketem. Jednak tego przywileju nie posiadają ani
Spółki, co wielu osobom strasznie przeszkadza, ani
Grupy bojowe.
Proponuję, aby
Spółki (wiele głosów już o tym było!) oraz
Grupy bojowe mogły tworzyć, proponować oraz zawierać kontrakty z innymi Spółkami, Grupami bojowymi, graczami oraz Organizacjami narodowymi.
Dobrze by było również, w obu tych środowiskach wprowadzić uprawnienie do zawierania kontraktów, aby lider mógł komuś dać takie możliwości. Moja propozycja na nazwę tego uprawnienia w Spółce to "Business Agent" albo "Contractor", acz nie są to słowa, któe pasują idealnie. Niestety nie posiadam wystarczającej znajomości biznesowego języka angielskiego, a i słowniki niewiele pomagają.
Jednak co zrobić, kiedy Spółka bądź Grupa bojowa nie wywiąże się z zawartego długu? Pierwsza opcja, to bezpośrednie karanie osoby, która kontrakt zawarła. Wg mnie to nie fair i jestem przeciwny temu rozwiązaniu. Druga możliwość, to "zbanowanie" danej spółki/grupy bojowej. Odbyłoby się to poprzez wyrzucenie wszystkich członków (MU) bądź utratę wszystkich akcji (SC). Oczywiście wszelkie uprawnienia (CEO, rangi itd.) byłyby również utracone. Odwzorowywałoby to "upadłość" danej organizacji. Trzecia możliwość, wg mnie najsensowniejsza jest w następnym punkcie.
Przy pożyczkach nigdy nie wiadomo, czy ktoś się wywiąże z długu. W świecie realnym również. Tam jednak przy niespłaceniu należności, może nam do domu przyjść windykacja. W e-sim tego nie ma. Jak pożyczkobiorca nie ma golda na koncie (a choćby i miał 20 firm, 30 000 PLN i setki akcji w różnych stockach), to dostanie bana a my nic. Jego wystawione produkty nadal będą sprzedawane, waluty na MM wymieniane a dywidendy z akcji napływały. Ale on ma bana, a GO zamknął sprawę.
Mam wiele różnych wizji jak można by to rozwiązać. Przedstawię wg mnie najsensowniejszą, podzieloną na kilka podpunktów w zależności od "dobytku" pożyczkobiorcy.
1) Posiada firmę/firmy
W tym przypadku GO powinien mieć prawo skasować daną firmę (jednocześnie zwalniając pracowników) i 75% jej wartości (odpowiednio dla Q1-Q5: 15/30/67,5/142,5/292,5 golda) przesłał pożyczkodawcy.
Zaznaczam, że pożyczkodawca dostałby tyle, ile był mu winien pożyczkobiorca. Tj, jeżeli dług wynosi 80 golda, a delikwent posiadał firmę Q5 o wartości 370-380 golda (wartość przy downgrade to 75%, a więc licząc wg tego, wartość wynosi 292,5 golda), to firma znika w mrokach średniowiecza, a pożyczkodawca odzyskuje 80 golda.
Brutalne? Może. Ale tak działa windykacja czy komornictwo. Bardziej "fair" mogło by być w tej sytuacji "Forced downgrade". Czyli operacja inicjowana przez GO zmniejszająca Quality firmy. W w/w przykąłdzie firma Q5 stałaby się Q4. Zwrot z downgrade'u to 150 golda, więc tyle traci zadłużony gracz.
2) Posiada przedmioty/walutę
Wiem, że GO na pewno mają dostęp do informacji o średniej wartości przedmiotów z ostatnich 7 dni. Wszyscy z kontami premium to widzą (niestety tylko dla rawów i produktów swoich firm). W sytuacji, gdzie pożyczkobiorca posiada różne waluty i/lub przedmioty, operator KASOWAŁBY je, aby łączna wartość (uśredniona z wartości sprzedaży/wymiany ostatnich 7 dni) osiągnęła sumę długu. Oczywiście z przedmiotami jest to czynność złożona, bo przedmioty przeliczyć na walutę, a potem na gold.
3) Posiada akcje
Tutaj kasacja wpłynęła by znacznie na działalność spółek. Proponuję, aby GO mógł wymusić sprzedaż akcji po średniej cenie z dni ostatnich, jednocześnie zmieniając ich właściciela (na np. Admin), a wartość poszłaby na zwrócenie długu. Efekt dla pożyczkobiorcy byłby identyczny jak przy 1) i 2): traci własność, by za jej wartość spłacić dług. Jednak akcje zniknąć nie mogą, więc zostałyby wystawione po uśrednionej wartości z ostatnich transakcji.
Osobiście uważam, że należałoby mieszać wszystkie metody, i korzystać w zależności od wielkości zadłużenia, aczkolwiek każdy podpunkt jest osobną propozycją.
Zdecydowanie za dużo osób kupuje golda w dużych ilościach. Wiem, że admin nic z tym nie zrobi, ale prosić warto.
Apeluję, aby wprowadzić następujące limity obowiązujące graczy na kupowanie golda (każdy gracz posiadałby własny limit):
- Minimum poziom 7
- Maksymalnie 1 transakcja kupna golda na tydzień (nie dotyczy kupna konta premium)
- Maksymalnie 200 golda na miesiąc
Brak tych limitów negatywnie wpływa na gospodarkę. Obecnie mamy zdecydowanie za dużo firm.
Kolejnym pomysłem jest ograniczenie zakładania firm oraz spółek przez młodych graczy. Proponuję, aby założyć bądź kupić firmę, był wymagany przynajmniej 6 poziom (bądź 7). W przypadku spółek, aby założyć, bądź otrzymać stołek CEO, należałoby mieć minimum 8 poziom (albo 10).
Zwłaszcza w przypadku zwykłych firm, może ograniczyłoby to wysyp przedsiębiorstw bez rozeznania.
Inny sposób na ustabilizowanie ilości firm na rynku, to możliwość ich skasowania przez właścicieli. Miałoby to podobny przebieg do "downgrade'u". Za skasowanie firmy Q1 właściciel odzyskałby 15
Gold . Oczywiście sprzedawana firma nie może mieć pracowników, nie może być wystawiona na sprzedaż ani posiadać ofert pracy.
Wielu przedsiębiorców prowadzi wyścig w zdobyciu coraz to nowych pracowników. Doprowadza to często do sytuacji, gdy płace są wygórowane przez właścicieli firm Q4 i Q5. W takich przypadkach właściciel firmy Q1 nie zatrudni pracowników, bo mu się to nie opłaci.
Gdyby wprowadzono limit posiadanych pracowników do 10, uważam, że wtedy każda firma byłaby w stanie znaleźć dla siebie odpowiedniego pracodawcę. Osobiście proponuję, aby limit pracowników zwiększał się z jakością firmy. Odpowiednio dla Q1-Q5: 5/6/7/8/10 pracowników.
Gracz
MruQ przypomniał mi o tym, co sam popieram, a o czym zapomniałem. O możliwości pozbawienia Obywatelstwa. Członek kongresu mógłby zaproponować pozbawienie obywatelstwa danego gracza, i w przypadku osiągnięcia przewagi głosów, dochodziłoby do skutku.
Powyższe propozycje są niezależne od siebie, choć osobiście uważam, że wprowadzenie wszystkich znacznie polepszyło by grę.
Ponadto według mnie przydałoby się zorganizować międzynarodowy BabyBoom. Zwłaszcza dla krajów, które są poza TOP 10 w rankingu liczebności mieszkańców. Dlaczego pomoże to i Polsce? Ponieważ będziemy mieć więcej wymagających konkurentów
uważam, że obecnie gra robi się powoli nudna, kiedy Polska+Litwa dominują nad wszystkimi.
Wszystkich którzy to czytają uprzejmie proszę o wypełnienie tego formularza. Za kilka dni zbiorę wyniki i wraz z innymi graczami złożymy petycję do administratora. Nie wiadomo czy odpowiedź będzie pozytywna, ale próbować zawsze warto!
Ekipa remontowa w postaci Igi już gotowa. A Wy?
Pozdrawiam,
Forien
Previous article:
Wyniki wyborów - Lista kongresmenów - Wrzesień 2012 (12 years ago)
Next article:
Wyniki wyborów prezydenckich + statystyki (12 years ago)