Login:
Password:

Forgot password? Register

Article

forward


Redactor

250


32
Geçmişin izi Gelecekte.. (Political)
Posted 6 years ago by
forward    
Report


Herkese'e iyi günler Demek İstiyorum uzun Süredir ;makale Yazmıyordum ve suskunluğumu Sizler için bozuyorum... ve Değerli Bir Askeri Birlik lideri olan TheHuns784 Röportaj Yaptık Ve Röportaj Teklifimi kabul ettiği için kendisine sonsuz teşşekür Ediyorum...

Öncelikle merhaba,Diyorum keyifli bir Yazı olması dileği ile...

Uzun zamandır oyunda aktif değilsin bunun sebebi Nedir ?

Aslında aktifim, hergün oyuna girip makale ve shoutları okuyorum. Sadece vuruş yapmıyorum ve yasalara oy vermiyorum diye aktif değilsin diyorlar.
Halbuki bunların altında yatan nedenler farklı.

Bize karşı yapılan düşmanlık bunun en başında geliyor. Biz ne kadar uzlaşmaya gitsek ilk etapta olur, oturalım, görüşelim tepkisi aldık.
Ardından bazı toplantılarımız gayet olumlu sonuçla bitti.
Tam her şey halloldu barıştık TR adına katkıda bulunabilirz artık dediysek tam o sırada sözler tutulmadı ve geri adım atıldı.


Hakınızda Bir çok itham var Bunlara karşı Bir cevabınız Varmı ?


Her defasında kendinizi kanıtlayın gibi bir cümle duyuyorum. Kimse kusura bakmasın ama 3 yıldır bu oyundayım ve kanıt sunmama gerek yok.
Primerada yıllardır TR için savaşıyoruz, kavgalarımız, tartışmalarımız, düşmanlıklarımız olsada orada bunları hep çözdük. Oturduk anlaştık.
Ama bu serverda istenmeyen adam rolündeyiz. Alltan almamız bir şeyi değiştirmiyor.
Emin ol şunu çok iyi biliyorum. Ben tüm birliğimi alıp belli bir süre TR adına savaşsam, bir çok savaşta başarı sağlasam ilk etapta bizden yararlandıkları için ses etmeyecekler, hatta iyi geçineceklerdir. Ama bir kaç ay sonra bizden biri başkan olmak istese,
bir şey istese direk eski olayları açıp tartışmaya devam edicekler.Bu yüzden kendini kanıtla cümlelerine tokum.
Ben zaten 3 yıldır burdayım ve herkes tanıyor.
Ülke için bir şey yapılacaksa yardımım istendiği zaman kimseyi reddetmedim ve Thanatos03 buna en büyük örnek.
Kendisi gelip size haksızlık yapılıyor , barış ortamı sağlanmalı şu savaşta yardım lazım dediğinde gidip 35m vurdum.
Ben bunu artistlik olsun diye söylemiyorum.Yardım etmeye her zaman açığız lakin ülke kanalına bile alınmıyoruz.
Sürekli kötüleniyoruz. Ama şunu ekleyeyim artık securada daha aktifim. Bu zamana kadar aktif görünmeme sebebimi gelirsek,
belki inaktif gibi olursam geçmiş konuları aşarlar zamanla, sinirler gergin, dahada germiyeyim.
İlerde tekrar konuşuruz gibi düşünceler ile alttan almak isteyişimdi,
ama 3 gün önce bir toplantı yaptık artık bu rolü oynamiyacağız.

Son söz olarak '' Hükümet onlarınsa sokaklar bizimdir '' demek istiyorum. Bundan sonra çok farklı bir tepki ile karşılaşıcaklar ve bize yapılan haksızlıklar giderilene kadar bu durum böyle sürecek.


Gecmişi sildim..Gunumu ezdim..Gelecekmi? Gecmıste..Gunde...Gelecekte BENIM! Ben fazlasyla raatm sizde raat olun...


Biz delikanlı adamız
Yalandan Hoşlanmayız
Seversek tam severiz
Sevmezsek kesip atarız
T.S.T'dir lakabımız
Her mekanda geçer adımız
Ayın gölgesınde yatarız her gece
destan anlatırız
Bizde hakkı olan sevenleri
Hiç bır zaman satmayız
Hepimiz aynı candanız
Dosta kurban dır canımız
Eger akarsa kanımız orası son durağımız
Her meyhanede masamız
Her alemde şeklimiz
Ve her karakolda ismimiz
V_A_R_D_I_R

Previous article:
DuYuru... (6 years ago)

Next article:
Bu Neyin kafası ? (6 years ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Laws | Privacy policy | Staff | Wikia | Alpha | Primera | Secura | Suna | Fera | Vestia | Roxa | esim political game
Play on