Najubojitije podmornice koje vladaju svjetskim morima
Podmornica je brod sa sposobnošću upravljivog zaranjanja i izranjanja, te kretanja i na površini i pod njom. U većini slučajeva koriste se u ratne svrhe. Od trenutka kada su se pojavile, podmornice su ulijevale strah u kosti pomoraca, a njihova je moć iz dana u dan nezaustavljivo rasla do današnjih strahovitih razmjera.
Ništa nije užasnije od neprijatelja kojeg ne možete vidjeti, grabežljivca koji neprimjetno i zlokobno vreba svoje nesluteće žrtve i jednim silovitim, razarajućim napadom u treptaju oka uništava nekadašnju slavu i diku najmoćnijih pomorskih sila, a za sobom ostavlja puke razvaline, olupine i lešine kao svjedočanstvo svoje nesmiljenosti i neprikosnovene nadmoći. Zato vam u nastavku donosimo podmornice koje su trenutno vladari svjetskih podmorja.
Klasa Los Angeles (SAD)
Podmornice na nuklearni pogon klase Los Angeles, svojom brojnošću i značajkama čine okosnicu američke podmorničke flote. Kada su uvedene u službu sredinom sedamdesetih godina, bile su tehnološki nadmoćnije od bilo koje druge nuklearne podmornice na svijetu, a sve dok sredinom devedestih u službu nisu ušle sovjetske jurišne nuklearne podmornice Projekta 971U (NATO oznake Akula II), bile su i najtiše podmornice na svijetu. Danas ih operativno djeluje oko 40 od proizvedenih 62 primjerka.
Dužine je 110 metara, a razvija maksimalnu brzinu od 20 čvorova (37 km/h) na površini, dok pod vodom može razviti maksimalnih 33 čvora (61 km/h). Može ponijeti 4 Tomahawk projektila za napad na kopnene ciljeve, Harpoon projektile za napad na brodove, 37 torpeda i podvodne minske naprave.
Klasa Rubis (Francuska)
Iako je planirano osam primjeraka, samo je šest podmornica klase Rubis proizvedeno do sada. Ova podmornica je predstavljena 1979. godine i dio je prve generacije jurišnih podmornica Francuske. Podmornice klase Rubis, su najkompaktnije nuklearne jurišne podmornice koje su ikada proizvedene. Svi proizvedeni primjerci ove podmornice (osim Casabiance) nazvani su po dragom kamenju.
Dužina podmornice je 73,6 metara, a maksimalna brzina 25 čvorova (46 km/h). NAoružanje se sastoji od četiri projektila koja se koriste za borbu protiv podmornica, te 14 Exocet projektila za napad na brodove, a posjeduje i sustav za postavljanje podvodnih mina.
Klasa Viktor III (Rusija)
Sovjetski savez proizveo je 25 podmornica klase Viktor III do 1991. godine, od kojih su samo dva primjerka još uvijek u aktivnoj vojnoj službi Ruske mornarice. Proizvedene su s namjenom kako bi pružale zaštitu sovjetskim ratnim brodovima i za napad na neprijateljske jurišne podmornice. Trup podmornice oblikovan u obliku suze, omogućavao je podmornicama ove klase veću maksimalnu brzinu u odnosu na prijašnje podmornice.
Dužine 102 metra, podmornice klase Viktor III razvijaju maksimalnu brzinu od 32 čvora (56 km/h), a naoružanje im se sastoji od 24 torpeda, Stallion ili Starfish projektila koji se koriste za borbu protiv neprijateljskih podmornica, Samson krstarećih projektila i 42 podvodne mine.
Klasa Sierra (Rusija)
Proizvedeno je samo četiri primjerka od kojih su još dva u aktivnoj vojnoj službi. Klasa Sierra ima lagan i čvrst trup napravljen od titana, što podmornicama omogućava veće dubine zarona i povećava otpornost na udare torpeda. Razvijene su posebno kako bi parirale američkim jurišnim podmornicama, imaju manji radijus okretanja od bilo koje moderne podmornice, a brzina i dubina zarona je veća od američkih podmornica.
Dužina podmornica iznosi 107 metara, razvijaju maksimalnu brzinu od 34 čvora (63 km/h), a naoružanje se sastoji od Starfish ili Stallion projektila za okršaje s neprijateljskim podmornicama, Samson krstarećih raketa, torpeda i 42 podvodne mine.
Klasa Trafalgar (Ujedinjeno Kraljevstvo)
Još ih je pet u aktivnoj upotrebi od sedam izrađenih primjeraka. Ove podmornice bile su ponos Kraljevske mornarice do najave proizvodnje tehnološki naprednije klase Astute. Ime su dobile po bitci kod Trafalgara koju je Kraljevska mornarica vodila protiv udruženih snaga Španjolske i Francuske. U aktivnoj vojnoj službi su od 1983. godine.
S dužinom od 85, 4 metra spada među manje podmornice na našoj listi, a postiže maksimalnu brzinu od 32 čvora (59 km/h). Koristi pet cijevi za ispaljivanje torpeda, a naoružane su i Tomahawk krstarećim raketama s dometom 2500 km, Sperafish torpedima s navođenjem preko žice, kao i Harpoon projektilima za napad na brodove.
Klasa Shang Tip 093 (Kina)
Iako je teško doći do podataka, za sada je potvrđeno da su barem četiri ovakve podmornice od planiranih osam u aktivnoj upotrebi. Prva podmornica u ovoj klasi uvedena je u vojnu službu 2002. godine. Kruži glasina da ove podmornice imaju performanse slične sovjetskim podmornicama klase Viktor III, kao i ranijim verzijama klase Los Angeles. Nagađa se da je proizvedena i poboljšana inačica Tipa 093.
Podmornice ove klase dužine su 110 metara, imaju 6 torpedo cijevi, a opremljene su i projektilima za napad na brodove, kao i za napad na ciljeve koji se nalaze na kopnu.
Klasa Astute (Ujedinjeno Kraljevstvo)
Najveća i najsnažnija jurišna nuklearna podmornica koja se nalazi u sastavu Kraljevske mornarice. Ova klasa postavlja nove standarde za kraljevsku mornaricu, što se tiče količine naoružanja, komunikacijskih tehnologija i “nevidljivosti”. Priča se da je upravljanje ovom podmornicom kompliciranije od upravljanja space shuttla. Trenutno su dvije ovakve podmornice u aktivnoj vojnoj službi, a u planu je proizvodnja još pet primjeraka.
Klasa Astute dužine je 97 metara, a razvija maksimalnu brzinu od 30 čvorova (56 km/h). Opremljena je sa 6 cijevi za lansiranje torpeda, sa spremištem za 38 projektila, Tomahawk krstarećim raketama za napad na kopnene ciljeve, Harpoon projektilima za brodove i sustavom za postavljanje podvodnih mina.
Klasa Seawolf (SAD)
Podmornice klase Seawolf, napredne su verzije vrlo uspješne klase Los Angeles podmornica. Prva podmornica je naručena 1989. godine i iako je u jednom trenutku bilo planirano čak 29 podmornica ove klase, visoki troškovi proizvodnje doveli su do toga da se proizvedu samo 3 primjerka. Od svojih prethodnica, ove podmornice se razlikuju po mnogo boljim akustičnim svojstvima, moćnijim naoružanjem, većom brzinom podvodnog kretanja, ali i znatno većom cijenom.
Dužina plovila je 138 metara, a razvija maksimalnu brzinu veću od 35 čvorova (65 km/h). Sveukupno može biti opremljena sa 50 krstarećih projektila tipa Tomahawk ili Harpoon, torpedima ili sa 100 podvodnih mina.
Klasa Akula (Rusija)
Sovjetski savez izgradio je petnaest ovakvih podmornica, od kojih je devet u aktivnoj vojnoj službi Ruske mornarice, dok je jedna u službi Indijske mornarice. Ova klasa podmornica bila je prva koja je ozbiljno zabrinula SAD zbog svojih sustava koji smanjuju buku, što znači da su akustično gotovo jednake podmornicama koje su proizvedene na zapadu. Ime Akula je korišteno od strane NATO-a, dok je originalni sovjetski projekt nazvat Projekt U971, a prva proizvedena podmornica je nazvana Akula.
Dužina iznosi 113,3 metra, a maksimalna brzina prilikom zarona 28-35 čvorova (51-65 km/h). Iz sveukupno 8 cijevi, može se lansirati 40 torpeda ili projektila, te po potrebi može postaviti do 42 podvodne mine.
Klasa Virginia
Trenutno je aktivnih deset podmornica klase Virginia. Nuklearne podmornice klase Virginia, najnovije su i najmodernije podmornice mornarice SAD-a. Dizajnirane su za veliki spektar misija na otvorenom moru. Zamišljene su kao jeftinija verzija klase Seawolf i kao zamjena za klasu Los Angeles. Klasa je razvijana pod kodnim imenom Centurion, što je kasnije preimenovano u NSSN (SSN). Studija Centurion započeta je početkom 1991. godine.
Dužina iznosi 115 metara, a maksimalna brzina je 25 čvorova (49 km/h). Opremljene su sa 12 cijevi za torpeda, a arsenal se sastoji od Mark-48 torpeda, UGM-109 Tomahawk projektila, raketa Harpoon, kao i novih naprednih podvodnih mina.
Previous article:
Defender br.15 (10 years ago)
Next article:
Defander br.16 (10 years ago)