Esim - 95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego!
Login:
Password:

Forgot password Register

Article


34
95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego! (Event related)
Posted 11 years ago by
daredevilcsserwer    
Report


Miłego czytania


27 grudnia 1918 w Poznaniu wybuchły zamieszki, które przerodziły się później w Powstanie Wielkopolskie. Polacy zamieszkujący Wielkopolskę na wieść o formowaniu się niepodległej Polski postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Chwycili za broń by wyrzucić zaborcę z kolebki polskości, z miejsca gdzie tak naprawdę wszystko się zaczęło. Gdyby nie ich poświęcenie losy późniejszej wojny polsko-bolszewickiej prawdopodobnie potoczyłyby się zupełnie inaczej i Polska znów na wiele lat zginęłaby z map świata.

Wieczorem 26 grudnia do Poznania przybył Ignacy Paderewski. Zatrzymał się w nim na noc, a celem jego wizyty była Warszawa. Miał zamiar pogodzić Komitet Narodowy Polski, na czele którego stał Roman Dmowski, z rządem socjalistycznego premiera – Jędrzeja Moraczewskiego. Paderewski zatrzymał się w hotelu Bazar, który był w czasie zaborów ostoją i symbolem polskości. Z okazji przybycia sławnego pianisty rodacy wydali na jego cześć bankiet. Po nim Paderewski wygłosił przemowę z hotelowego balkonu. Niemcy wyłączyli w całym mieście światła by zapobiec ewentualnym zgromadzeniom. Na nic jednak zdały się te zabiegi, Polacy zabrali ze sobą pochodnie, które stworzyły niepowtarzalną i podniosłą atmosferę. Dzień później doszło do wielkich patriotycznych manifestacji Polaków. Niemcy nie chcieli być dłużni i również wyszli na ulice. Dopuścili się prowokacji, które doprowadziły do wybuchu początkowo chaotycznej walki na ulicach. Ostrzelany został między innymi wspomniany hotel Bazar, Niemcy zrywali także z balkonów prywatnych mieszkań flagi polskie i państw ententy. Na ulice wyszły polskie jednostki paramilitarne, które były zalążkiem wielkopolskiego wojska – Polska Organizacja Wojskowa, Straż Ludowa i Służby Straży i Bezpieczeństwa. Wizyta Ignacego Paderewskiego stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego po stronie polskiej był Franciszek Ratajczak. Zginął podczas szturmu na Prezydium Policji w Poznaniu. Atak ten powiódł się i w nocy 27 grudnia Polacy zawarli z Niemcami porozumienie, na mocy którego Ci drudzy mogli opuścić budynek z bronią w ręku. Polacy zajęli dzięki temu prezydium bez większych strat. 28 grudnia powstańcom udało się zdobyć poznańską cytadelę. Jeden z oddziałów zdołał także przełamać opór Niemców w Komendzie Generalnej V Korpusu Armii i aresztować kilku generałów. Po za tym Polacy wyzwolili dużą część Poznania, wiele ulic, jeden z arsenałów i jeden z fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań. W początkowej fazie faktycznym przywódcą powstania był Mieczysław Paluch.

Film I

Równolegle do tych wydarzeń trwały działania mające na celu zapobieżenie rozlewowi krwi. Tego samego dnia powołano do życia Komendę Miasta, w skład której weszli zarówno Polacy jak i Niemcy. Na jej czele stanął Jan Maciaszek. Twór ten powstał z inicjatywy Naczelnej Rady Ludowej, która przez większość Polaków uznawana była za legalną władzę państwową i składała się w znakomitej części z środowisk endeckich. Komenda nie uzyskała jednak odpowiedniego poparcia społecznego, jej głównym przeciwnikiem była POW, która domagała się kontynuacji walki.

Mimo że to właśnie Poznań był miejscem gdzie zapadały najważniejsze decyzję i dochodziło do głównych rozstrzygnięć to powstanie rozszerzało się na całą Wielkopolskę. Polacy wyzwalali coraz to kolejne miasta spod pruskiego jarzma. W wyniku walk już w pierwszych dniach powstania wyzwolono Gniezno, Wrześnię czy też Środę Wielkopolską i Jarocin. Hasłem, które dało znak do działań zbrojnych poza Poznaniem było Nie należy dłużej czekać!.
Naczelna Rada Ludowa aby możliwie jak najlepiej zsynchronizować walkę z zaborcą powołała do życia Komendę Główną Wojsk Powstańczych. Na jej czele stanął kapitan Stanisław Taczak, który stał się wraz z tą nominację dyktatorem powstania. Szefem Sztabu został kapitan Stanisław Łapiński.

30 grudnia do Poznania przybyła delegacja rządu pruskiego. Doszło do rokowań pokojowych. Powstańcy żądali by Niemcy wzięli odpowiedzialność za zamieszki z 27 grudnia. Ci jednak odmówili i rozmowy doprowadziły jedynie do wniosku, że winnym zamieszek był niemiecki 6. pułk grenadierów, który w rezultacie musiał wycofać się z miasta. Koszary, w których stacjonował, przejęli Polacy.

31 grudnia wyzwoliły się kolejne miasta m.in. Ostrów i Oborniki. Komendant okręgu ostrowskiego wydał również następującą odezwę:

Z dniem dzisiejszym objąłem komendę miasta Ostrowa i powiatu. Rozkazuję co następuje:
1. Wszelką broń i amunicję, znajdującą się pomiędzy ludnością cywilną, należy do 3 stycznia 1919 złożyć za pokwitowaniem w komendanturze miasta. Niewykonanie powyższego rozkazu pociągnie za sobą surowe kary,
2. Zabraniam wszelkich rewizji po domach prywatnych. Rewizje takie odbywać się mogą li tylko za moim przyzwoleniem.
3. Za rabunek i kradzieże będę karał śmiercią.
4. Lokale publiczne należy zamykać o godzinie 9 wieczorem. Napoi alkoholowych nie wolno wydawać.
5. Orły niemieckie należy usunąć do godz. 3 po południu ze wszelkich gmachów.
6. Komendantura miasta znajdować się będzie w dawniejszym kasynie oficerskim.
Modrzejewski porucznik i komendant Okręgu Ostrowskiego


1 stycznia 1919 Poznań opuścił Ignacy Paderewski. Powstanie poczęło wykraczać poza Wielkopolskę. Następnego dnia oddziały POW po zakończonych fiaskiem rozmowach z Niemcami zaatakowały Inowrocław, wbrew rozkazom Naczelnej Rady Ludowej. 3 stycznia Rada postanowiła przejąć ponownie władzę nad powstaniem aby zapobiec szerzącej się w polskich szeregach anarchii. Zrobiła to w sposób tajny nie chcąc wywoływać społecznego sprzeciwu. Powołała jednocześnie Wojciecha Trąmpczyńskiego na urząd Naczelnego Prezesa Prowincji Poznańskiej.

5 stycznia powstańcy podjęli decyzję o ataku poznańskiego lotniska Ławica. Był to ostatni punkt oporu Niemców w Poznaniu. Stacjonowało tam około 250 żołnierzy nieprzyjaciela. Próba zdobycia lotniska podyktowana była groźbą bombardowania miasta. Cała akcja odbyła się rankiem 6 stycznia i trwała około 20 minut. Straty po obu stronach były niewielkie, ale mimo to Niemcy postanowili się poddać. Polacy zdobyli dzięki temu około 70 samolotów, w tym 50 gotowych do natychmiastowego startu. Dzień później Niemcy dowiedziawszy się o stracie wysłali eskadrę bombowców z Frankfurtu na Odrze do Poznania. Zbombardowali lotnisko, ale nie wyrządzili powstańcom dużych strat. W odwecie Polacy po raz pierwszy wykorzystali samoloty do działań zbrojnych i zbombardowali lotnisko w Frankfurcie. Wywołało to panikę wśród Niemców. Postanowili zaprzestać używania samolotów w działaniach przeciw Polakom.

28 czerwca 1919 podpisany został traktat Wersalski, który definitywnie rozstrzygał spór o Wielkopolskę. Polacy otrzymała ją prawie w całości. Front Wielkopolski został rozwiązany ostatecznie w marcu 1920 roku.

Powyższe postanowienia nie zapobiegły jednak szeroko zakrojonym działaniom skierowanym przeciwko wielkopolskim powstańcom. Niemieckie Naczelne Dowództwo zostało przeniesione do Kołobrzegu. Planowano także wielką ofensywę, która definitywnie miała zakończyć niekorzystną dla Niemców sytuację.

16 lutego 1919 o godzinie 18:00 państwa ententy podpisały z Niemcami rozejm w Trewirze. Jego postanowienia dotyczyły również Wielkopolski. Wszelkie działania zbrojne miały być zawieszone. Jednocześnie Armia Wielkopolska oficjalnie została uznana za wojsko sprzymierzone z państwami ententy.

Podpisanie rozejmu nie doprowadziło do całkowitego zakończenia walk. Nadal dochodziło do niewielkich przygranicznych potyczek. Polskie władze w Poznaniu dążyły do możliwie jak największej legitymizacji swojej władzy. W wyborach do Rady Miejskiej Poznania Polacy uzyskali 65% głosów, a Niemcy zaledwie 28%.

Film II

Podsumowując, Powstanie Wielkopolskie zapisało w Polskiej historii piękną kartę. Jest to jedne z nielicznych powstań, które udało się nam zakończyć praktycznie całkowitym sukcesem. Powstająca wówczas II RP po włączeniu w swe granice Wielkopolski mogła śmiało patrzeć w przyszłość, gdyż większość etnicznych terenów polskich zawierało się w jej terytorium. Nadal było wiele do zrobienia. Ze wschodu nadciągała groźba zalania czerwoną falą, a i kwestia zachodnia nie była do końca rozwiązana. Jednakże Polacy zyskali coś bezcennego, mogli odtąd nie tylko odwoływać się do zwycięstw z zamierzchłej przeszłości, ale również pokazywać, że nadal są w stanie zwyciężać na coraz to bardziej zmieniającym się polu bitwy.

Moim zdaniem to zabawne i jednocześnie smutne, że my Polacy zamiast świętować tego typu wielkie zwycięstwa oręża polskiego, hucznie obchodzimy choćby wybuch II wojny światowej, która mimo że byliśmy po stronie zwycięskiej koalicji, zakończyła się dla nas całkowitą porażką. Po raz kolejny w historii na wiele lat w jej wyniku utraciliśmy niepodległość. Gloryfikujemy także wybuchy XIX wiecznych powstań narodowych, które także zakończyły się klęską. Nie twierdzę, że powinniśmy zarzucić celebrowanie tych rocznic, ale uważam, że nasz naród ma o wiele więcej lepszych okazji do świętowania. W rocznice przegranych powinniśmy wyciągać wnioski, skłaniać się do refleksji i modlić za poległych, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że nasza historia to nie jest wcale pasmo porażek, tylko pasmo zwycięstw! Mamy się z czego cieszyć i jedną z tych okazji jest rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego! Mówmy o tym rodzinie, znajomym, wszystkim napotykanym osobom. Cieszmy się z wygranej naszych przodków i budujmy na tym naszą narodową tożsamość!

Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa. ~ Roman Dmowski


Cześć i chwała bohaterom!





Previous article:
"By żyć wiecznie" - opowiadanie cz. I (11 years ago)

Next article:
By żyć wiecznie - opowiadanie cz. II (11 years ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Terms of Service | Privacy policy | Support | Wikia | Alpha | Luxia | Primera | Secura | Suna | Viva | Lima | Elysia | esim political game
PLAY ON